Célunk

Ez a blog azért jött létre, hogy azok az anyák, akik első (vagy egyik) gyermeküket valamilyen oknál fogva császármetszéssel hozták a világra, tájékozódhassanak a lehetőségeikről, esélyeikről, amennyiben a következő babát hüvelyi úton kívánják megszülni.

Ez nem egy vitafórum. Akik úgy gondolják, a császármetszés Nekik tökéletes megoldás volt, és nem is kívánnak elgondolkodni azon, hogy lehetne-e másként, talán jobban, az nem talál itt érdemi információt, ezért kérjük, az ilyen jellegű észrevételeket ne ide írják meg.

Hiszünk abban, hogy mind a babának, mind a mamának fizikailag és lelkileg is jobb, több lehet a szülés egy műtétnél, azonban azt is elismerjük, hogy lehetnek indokai a következő császármetszésnek. Célunk, hogy ez az indok ne az információhiány, vagy az a körülmény legyen, hogy a várandós nő közelében nincs sorstárs, nincs példa a sikeres VBAC*-ra.

*VBAC: Vaginal Birth After Cesarean/C-section = császármetszés utáni hüvelyi szülés

2010. november 4., csütörtök

Dani születése




Egyelőre nagyon összevissza és friss az élmény, de muszáj leírnom, olyan csodálatos volt a 2. szülésem!

Hajnalban megindult, egy héttel a kiirt idő után. Otthon labda, illóolajos fürdő, aztán a fájások lassan 2-8 precesekké váltak. Nem rendszeres, az igaz, de éreztem, hogy elkezdődött. SZóval Tomit felébresztettük 5 körül, jött velünk a kórházba. Ott várt már Werner Kati, a dúlám és onnantól csak vele és magammal voltam összezárva. A férjem és a nagyfiam pedig türelemmel vártak, hol a parkban, hol a váróban, hol a kocsiban alukálva.

A szülés teljes erejével söpört le, sodort el - minden fájást intenzíven éreztem és arra vagyok a legbüszkébb, hogy nem kértem érzéstelenítést. Az eleje szép gyorsan haladt, mindent kipróbáltam: kád, bordásfal ! , ágy széle, fekve, oldalt, szülőszék...stb.
A kitolási szak sajnos nagyon elhúzódott, 3,5 órán keresztül próbálkoztam. Az utolsó félóra alatt kaptam oxitocint (előtte burokrepesztés is volt), amitől begyorsultak az események. Embertelen fájdalom, csak az motivált, hogy tudtam, nemsokára magamhoz ölelhetem a kisbabámat.
Gátvédelem sikeres volt, kivül nem is történt hiba.....belül viszont nagyon csúnyán repedt a hüvelyem, vagy félórán át varrt B.J. Azt mondta, 10 öltésnél nem számolja tovább... . Nagyon fájt, de már akkor a mellemen pihegett Dani és fantasztikus érzés járta át a testem-lelkem. "Megcsináltuk ketten, Danikám!", - mondtam neki. Potyogtak a könnyeim, ő pedig úgy szopizott mintha mindig is ezt gyakorolta volna.
A gyermekágy annál nehezebb volt, fájt a gátam, a hüvelyem nagyon beödémásodott (ez a hülye ödéma végigkisérte a várandósságot is), egy óriási teniszlabda a lábaim között. Se ülni, se állni, járni nem volt egyszerű. Mára javul, egy hete szültem. De 6 hét biztosan kell, hogy eredetivé váljon az altestem. Nagyon megviselt, mintha a nőiességem csorbult volna, sirtam sokat. De már tudom, hogy meggyógyul.
És a kisfiam kárpótol mindenért, csodás kisbaba, egész jól beállt már egy rendre, sok szopi, kis ébrenlét, sok alvás. Néha sir, görcsöl a pocija miatt, de nem minősítem igazi hasfájós gyereknek, mert Tomival sokkal rosszabb volt.
Szóval boldog, kétgyermekes családanya lettem, és jöhet a harmadik! ----> 4-5 év múlva.

Kicsit módositok, igy, kb 6 hét távlatából már nyugisabb az emlék...

A vajúdásom elég határozottan kezdődött, megint sűrű fájásokkal, mint Tomival is anno. De nem voltak rendszeresek, bár ugyanúgy, ha nem erősebben fájtak. Csak lihegtem az ágyban hajnal fél kettőtől (pont úgy mint Tomival!!!) kb 1 órát, aztán úgy éreztem most már úgysem tudok aludni, felkeltem.
A férjem (mint utólag mesélte, halálfélelmet érzett minden egyes nyögésemnél) csicsizett tovább, én meg be a jó meleg vizes, illóolajos kádba. Ott is elnyekeregtem 1-2 órát, aztán 4 óra körül felhívtam a dúlámat, mi legyen. Mérjem az időt és a fájások intenzitását is figyeljem. Ha ez az igazi, induljunk.
Fél hatra bent is voltunk a kórházban, mert mondanom se kell, "egyre jobban éreztem magam". Tomit is vittük, végülis nem volt már túl korai a kelés, meg így is volt megbeszélve. Apával kint várakoztak, reggel azért szundizott még egyet a nagyfiam, aztán 10 utántól a váróban csücsültek, mert azt hittük, már jön is a baba.
De ne szaladjunk előre.
A szülészeten nem volt szinte senki, lehetett válogatni. Én az alternatív szobát, naná!
A labdán már nem volt kényelmes (pedig még otthon csak az tompított a fájdalmon), ezért be a kádba újra. Itt sem volt túl sokáig jó, de a méhszáj szépen elkezdett nyílni, mire kijöttem, már 8 cm volt. Nem sok volt hátra elvileg, gyakorlatilag meg egy örökkévalóság!

A doktornő sűrűn bejött, én sűrűn kiabáltam, nyögtem, szenvedtem. Pedig megfogadtam,hogy megpróbálok együtt menni a hullámokkal, mégsem sikerült teljesen. FÁJT!!!
Ültem a szülőszéken kicsit, kapaszkodtam a bordásfalba (ez nagggyon jól esett). Bejött egy szülésznő tanonc, aki egyébként otthonszülésekben is jártas, neki is nagyon sokat köszönhetek. Igazi jó támasz volt,lelkileg, testileg. Feküdtem is, négykézlábaztam is, de igazán állva esett a legjobban. Úgy nyomtam már 10 utántól kezdve, ugyanis már akkor éreztem a tolóingert. CSAK utólag ezek nem igazi, mindent elsöprő tolóingerek voltak, hanem olyan nem-is-tudom fájogatások. Persze majd megőrültem. Nekem nagyon alacsony a fájdalomküszöböm!

A méhem saját útját járta ,nem tudtam kontrollálni. Mikor már úgy éreztem egy kontrakciónál, hogy nem birok tovább nyomni, a méhem még nyomott.
Mint kiderült, kicsit gyenge volt ő is, mert az előző műtét betett neki.
Másodlagos fájásgyengeség miatt végül kaptam oxitocint (nem akartam pedig), amit nagyon szépen felgyorsította az eseményeket. Fél kettőre kint is volt a kisfiam, és csodálatos érzés kerített hatalmába!
"Megcsináltuk! -érzésem volt, és katarzis, és eufória meg minden. A gátam ép, csak belülről katasztrófa sújtotta a terület. A varrás borzalmasan fájt, kaptam pedig valami szurit... Ödéma. Alig fértek hozzá, én meg alig fértem a bőrömbe. A fájdalomtól és a boldogságtól egyaránt.
Bejött apa és TOMI is, ez akkora gyönyörűség volt, hogy na. Ott voltunk mind a négyen, néztük egymást és kész. Én holtfáradt, álmos és hepi, apa szintén, Tomikám meg csak nézett. Itt a kistestvéred, mosolygott rá.
Danikám meg szopizott ezerrel, sikerrel, tehát minden klappolt.

A gyermekágy borzasztó volt, főleg a fizikai gyengeségem miatt, meg hogy rettentően fájt a gátam, a hüvelyem és mindenem. Izomláz. Még a kisujjam is sajgott, plusz a hátam, karom, lábam, hasam...stb.
De gyorsan itthon voltunk és onnantól hamar rendbe jöttem.
3 hét azért kellett, mire azt mondtam, "na most már jól érzem magam", de mindent megért ez a kis csoda!!!!!

Kérdéssor a szülészorvosnak/szülésznőnek

Érdemes a kiszemelt orvost/szülésznőt alaposan kikérdezni az ő és a kórháza VBAC-al kapcsolatos hozzáállásáról, protokolljáról. Jó, ha még a fogantatás előtt sikerül támogató segítőket találni.


Mekkora nála és a kórházban a császárarány?
Hány VBAC-ot kísért végig?
Milyen arányban sikerül nála/náluk a VBAC?
Van-e a protokollban bármi, amit egy normál szüléshez képest VBAC-nál másképp csinálnak?
Milyen feltételek mellett lehet a VBAC-ot megkísérelni/ mik azok az esetek, amikor eleve császároz inkább? (terminus túllépés, baba mérete, heg vastagsága, baba fekvése - érdemes külön rákérdezni mindenre, ha magától nem mond semmit)
Terminus után hány napot vár arra, hogy meginduljon a szülés? Mi az eljárás ebben az időben? (CTG, UH, Flowmetria, amnioszkópia?)
Ha letelt a kapott idő, akkor mi az eljárás (császároz, indít (hogyan?), befektet)? Támogatja-e a természetes szülésmegindító praktikákat, ha igen, melyiket, ha nem, miért nem javasolja alkalmazni? Alkalmaznak-e ballont az adott kórházban a szülésindításra?

Ki lehet veled a vajúdás és szülés alatt (apa, dúla, mindkettő)?
Mikor javasolja, hogy mindenképp indulj el a kórházba?
Vannak-e határidők (pl. burokrepedés után x időn belül meg kell születnie/ x időn belül tágulni kell y cm-re/ meddig hagynak vajúdni, ha a baba és mama is jól vannak)?
Vajúdás alatt van-e folyamatos CTG (ha igen, akkor végig ágyhoz vagy-e kötve)?
Kötnek-e be automatikusan branült, ha igen, mit adnak azon keresztül automatikusan?
Van-e automatikus beöntés érkezéskor/vajúdás alatt?
Vajúdás alatt lehet-e enni, inni?
Vajúdás alatt milyen gyakran vizsgálnak, és ki vizsgálhat meg?
Használnak-e oxitocint VBAC-nál? Ha igen, mire (indításhoz, vagy ha "nem halad" a vajúdás)?
Van-e EDA vagy bármilyen más fájdalomcsillapítás?
Támogatja-e a természetes fájdalomcsillapító módszereket (borogatás, masszázs), a homeopátiát? Van-e ezekhez igénybe vehető eszköz a kórházban (vízforraló, edény)?
Milyen feltételek esetén repesztenek burkot?
Vajúdás alatt szabadon választhatsz-e pozíciót? Van-e ehhez segédeszköz? (pl labda, matrac)
Lehet-e kádban vajúdni/szülni?
Milyen jelek esetén javasolja inkább a császárt?

Kitolás alatt szabadon választhatsz-e pozíciót?
Használnak-e vákumot/fogót/van-e hasbakönyöklés?
Milyen arányban végeznek gátmetszést? Gátvédelmet alkalmaznak VBAC esetén is (vagy automatikus gátmetszés)?
Ha van gátmetszés, akkor a varrásnál adnak-e érzéstelenítést? ha igen, milyen típusút? (spray vagy injekció)

Mi történik, ha hegszétválás következik be?
Mérnek-e előzetesen hegvastagságot? Ha igen, mire következtetnek belőle?
Sikeres VBAC esetén a hegbetapintást altatásban végzik-e? pontosan mikor, hogyan történik ez? Lehet-e a betapintást/altatást mellőzni?
Mi történik, ha esetleg hegbetapintáskor derül ki, hogy szétnyílt a heg?

Mikor vágják el a köldökzsinórt?
Hogyan születik meg a méhlepény (kirángatják/ adnak x időt, hogy magától megszülessen)?


Mikor kerül először mellre a baba?
Van-e 24 órás rooming-in (van, ahol éjszakára be kell adni a babát, mégis rooming-innek hívják)?
Adnak-e a babáknak bármit automatikusan (tea, tápszer, idegen anyatej)?
Hová jöhetnek be a látogatók (szobába, folyosóra)?
Kitolhatod-e hozzájuk a babát?


Ha megis műtétre kerül a sor, bent lehet Veled valaki a műtőben? (Apa, dúla)
Milyen messze van a műtő a szülőszobától?
Amíg vajúdsz, fenntartják-e a császárműtőt Neked vagy végzik a programcsászárokat addig is?
Ha a baba egészséges, maradhat-e a műtőben Veled, amíg összevarrnak? Vagy odaadják-e addig apának melegedni (szőr-kontaktus)? Elviszik-e megfigyelésre, ha igen, mennyi időre?
Műtét után mennyi ideig lehet veled hozzátartozód?
Altatás/érzéstelenítés után mennyi ideig kell feküdni? Támogatják-e, segítik-e a szoptatást ebben az időszakban?

Tanácsok a sikeres VBAC-hoz (szerk. alatt)

Megfelelő segítők megválasztása

Keresni kell egy olyan kórházat, illetve/és nőgyógyászt, aki valóban támogatja a VBAC-ot. Sok orvos rögtön elveti ennek lehetőségét, de sajnos sok olyan van, aki szóban a terhesgondozás alatt támogatja, majd a terminus közeledtével valamilyen ürüggyel mégis a programcsászárt helyezi kilátásba, vagy egyszerűen hirtelen megváltozik a hozzáállása. Érdemes személyes tapasztalatok, ajánlások alapján elindulni, és nagyon részletesen kikérdezni az első találkozás alkalmával a választott orvost a kórházi illetve a saját gyakorlatáról. Nem árt, ha már a várandósság előtt tájékozódunk e téren. Ha a terhesség alatt csalódunk az orvosunkban, ne féljünk váltani, mert megrendült bizalommal nem valószínű a siker!

Én nagyon ajánlom mindenkinek a dúla választását. Őt nem köti a kórházi protokoll, kicsit más szempontból látja a folyamatokat, lelkileg is nagy segítség lehet a technikai segítségen túl. Zárójelben jegyzem meg, hogy több olyan dúla van, aki otthonszülésben is jártas, ők különösen nagy segítséget jelenthetnek, hisz a háborítatlanság az egyik kulcsa a sikeres VBAC-nak, és ebben ők bizony jártasabbak, mint a kórházi dolgozók. Ha a vajúdás alatt döntenünk kell egy beavatkozásról, nagyon jól jön, ha valaki a tudásával, higgadtságával tud segíteni nekünk.


Terminus pontos számítása - és az e körüli viták

Sok kórházban legfeljebb a terminus napjáig várnak a szülés beindulására, ezt követően (sőt, néhol már ez előtt) programcsászárral segítik világra a babákat. Még a legrugalmasabb helyeken (pl. Szent István kórház) sem várnak tovább egy hétnél, ezért ezt a kérdést nem árt alaposan körüljárni.
Bár minden szülés más és más, tapasztalatok szerint egyes nők jellemzően rövidebb, mások hosszabb ideig hordják szívük alatt magzatukat, mielőtt beindul a szülés - ha nem történik semmilyen külső beavatkozás, netán fertőzés. Ez teljesen természetes, ahogy az is, hogy a 36-40. terhességi hét között született babákat időre születettnek tekintjük - ez is elég tág határ. A probléma ott kezdődik, hogy a magyar nőgyógyászok a 40. hetet végső határidőnek tekintik, nem pedig átlagnak. Svédországban például a 42. hétig semmilyen különleges eljárást nem írnak elő. Egyes orvosok tapasztalata az, hogy a terhesség ideje manapság kitolódik a 41-42. hét tájára.
A sikeres VBAC egyik kulcsa a háborítatlanság. Nagyban csökkenti az esélyeket a mesterséges szülésindítás, van olyan kórház, ahol erre nincs is lehetőség. Ezért nagyon fontos, hogy amennyire lehet, ne hagyjuk idő előtt beindítani a folyamatot.
Fontos, hogy pontosan számoljuk ki a terminust, figyelembe véve nem csak az utolsó menstruáció idejét, de a ciklusaink hosszát, az együttlétek idejét, minden szóba jöhető módosító tényezőt.
Amennyiben az első szülés sem indult meg "időben", jó esélyünk van arra, hogy ezúttal sem kopogtat hamarabb a baba. Próbáljunk egy lehető legkésőbbi időpontot kialkudni az orvosnál a kórházi befektetésre/indításra/programcsászárra. Számítsunk rá, hogy a terminust átlépve egyre nő a lelki teher... próbáljunk meg bízni a gyermekünkben, hogy Ő tudja, mikor kell világra jönni, és a testünkben, hogy akkor tudni fogja, mit kell tenni. Természetesen az előírt vizsgálatokat érdemes elvégeztetni (CTG, ultrahang, flowmetria - ez nagyon fontos lenne, de csak megfelelő szakember által végezve ad értékelhető eredményt), de ne feledjük, hogy ezek csak egy pillanatnyi állapotot tükröznek.
A végső időponthoz közeledve próbáljunk bevetni természetes szülésindító technikákat (ezekről egy másik posztban bővebben), és próbáljuk meg élvezni az éppen aktuális állapotunkat, ne csak a szülésen járjon az agyunk, a görcsölés nem sokat segít (tudom, könnyű mondani).

Magyar kórházak VBAC protokollja

Tervezzük, hogy összeállítunk egy levelet, amiben a kórházaktól kérnénk el a náluk érvényes VBAC protokollt.

A beérkező válaszokat itt tennénk közzé, illetve, ha egy adott kórház honlapján nyilvánossá tették a protokollt, természetesen azt is feltüntetnénk itt.

Szent Imre kórház